7 KREATYWNYCH POMYSŁÓW NA PRACĘ Z OBRAZKAMI

Praca z obrazkami lub zdjęciami to jedno z niezbędnych narzędzi pracy nauczyciela języków obcych. Ale czy to naprawdę musi być tylko i wyłącznie opisywanie obrazków? Pewnie, że nie! W tym wpisie przedstawię Wam kilkanaście fajnych sposobów, na które można rozgadać kursantów, i jeszcze przy okazji przemycić trochę nowej wiedzy. Warto, bo praca z obrazkami wyzwala kreatywne myślenie, pobudza wyobraźnię, angażuje emocjonalnie i pozwala na trochę oddechu od klasycznych ćwiczeń. Oto moja lista aktywności!

1. TALK FOR A MINUTE

To jeden z moich faworytów. Uczeń ma za zadanie mówić bez przerwy przez minutę na temat jednego obrazka. To nie musi być opis! Może mówić o własnych odczuciach, doświadczeniach życiowych, luźnych skojarzeniach (This picture reminds me of…) lub też stworzyć improwizowane opowiadanie (szczególnie jeśli akurat ćwiczycie czas przeszły)! To, co mówi, może być absurdalne i absolutnie nie musi być poskładane do kupy – ma się tym bawić! Przykładową aktywność z tej kategorii znajdziesz TUTAJ. A już przy okazji kolejnego wpisu będzie można zdobyć idiomową edycję Talk for a Minute, także bądźcie czujni!

2. STORYTELLING

Jest to praca z serią obrazków. Trudniejsza wersja obejmuje włączenie do obrazku także konkretnego słownictwa lub zagadnienia gramatycznego. Ja lubię, kiedy uczniowie pracują razem nad budowaniem historii (jedna osoba zaczyna, kolejna kontynuuje wątek, ale musi się zainspirować kolejnym obrazkiem, itd.). Jeśli losują obrazek ze słówkiem tuż przed kontynuacją wątku poprzednika, na pewno podniesie to emocje!

3. THOUGHT-PROVOKING PICTURES

confession.jpg

…które można połączyć z opisem, ale główny zamysł to sprowokowanie do dyskusji. Polecam tutaj użycie prac polskiego grafika Pawła Kuczyńskiego, który w swojej sztuce komentuje różne niepokojące zjawiska współczesności. Kilka takich prac, i może zlecieć cała lekcja! Jego przykładowe grafiki znajdziecie TUTAJ.

4. SPECULATION/PREDICTION

…czyli próba rozkminienia, co doprowadziło bohatera fotografii do sytuacji, w której się znajduje oraz co może się stać później. Im dziwniejsza fotografia, tym lepiej! Tu oczywiście narzuca się myśl o modalach may, might, could, must have done, will (probably) czy też struktura be going to. Fajne zdjęcia możecie znaleźć TUTAJ.

British Artist Puts Realistic Dummies in Public Places - Art of Trolling -  Troll | Trolling | Yahoo Answers | Omegle

5. VOCABULARY BANK

Wybieracie obrazek, na którym znajduje się sporo rzeczy, których nazw chcielibyście nauczyć Waszych uczniów. Im więcej przedmiotów na obrazku, tym lepiej! Zadaniem uczniów jest nazwać tyle przedmiotów, ile to możliwe, jeśli to konieczne, to przy pomocy słownika. A jak szybko znaleźć potrzebne zdjęcie? Jednym z moich patentów jest wpisanie w Google “messy X” (X = kuchnia, salon, biurko, itd.) :-).

Jak później utrwalić te słówka? Możecie zrobić storytelling session lub talk for a minute z ich użyciem.

A poniżej przykład obrazu, który świetnie się nada do tego zadania! Jego autor Gatot Indrajati słynie z niesamowicie szczegółowych malowideł.

6. WHAT’S WRONG WITH THIS PICTURE?

John Edwards being buried alive

Jeśli intryguje was to zdjęcie, można na jego podstawie zrobić fajne zajęcia. Artykuł wyjaśniający jego historię znajdziecie TUTAJ.

Znajdujecie zdjęcia różnych obiektów w nietypowych miejscach (np. tostera w wannie pełnej wody), po czym zadaniem ucznia jest wyjaśnienie, co jest nie tak. To fajny sposób na przećwiczenie modali should, shouldn’t, must, can’t, mustn’t. Co można powiedzieć o tym tosterze? It shouldn’t be in the bathtub full of water. Albo też: It should be in the bathtub full of water if your mother-in-law is just having a bath! 🙂

7. VISUAL TABOO

Na pewno znacie taboo! Moja wersja jest oparta na zdjęciach. Uczniowie losują wybrany obrazek, po czym muszą opowiedzieć co na nim widzą, podczas gdy grupa próbuje zgadnąć, co konkretnie on przedstawia. Stworzyłam do tej gry 3 kategorie: obraz, film i znane osoby. Jeśli chcecie otrzymać materiały do gry, napiszcie TUTAJ komentarz o treści #game plus numer metody z tego postu, który najbardziej przypadł wam do gustu! (np. #game 3)! Gra (razem z zasadami, które oczywiście możecie modyfikować) poleci do was w prywatnej wiadomości na Messengerze! (W razie gdyby nie dotarła, proszę o kontakt!). Kody QR są klikalne, więc spokojnie możecie sprawdzić obrazki przed lekcją.


GRA DO ZDOBYCIA!

To jeszcze nie koniec! Pojawi się kolejny wpis w tym temacie, z przydatnymi linkami (z których część służyła mi za inspirację) i materiałami. Będzie można również zdobyć moją kolejną prezentację, także koniecznie śledźcie mój fanpage i stronę!

P.S. Zawsze można też zapisać się na newsletter, wtedy na pewno nic nie przegapicie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *